Nine Prince George's players earn All-State football -- Gazette.Net


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


RECENTLY POSTED JOBS



FEATURED JOBS


Loading...


Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Leave a Comment
Print this Article
advertisement

DeMatha Catholic High School senior wide receiver Cameron Phillips was named the offensive player of the year Monday when the All-State football teams were announced.

The teams are voted on by media across the state. Nine football players from Prince George's County, and six from Montgomery County were named to the Consensus All-State team that is comprised from the three first teams (big public schools, small public schools, and private schools).

Phillips, who signed a letter of intent to play at Virginia Tech next fall, had 68 receptions for 1,233 yards and 15 touchdowns this season for the top-ranked Stags, winners of the Washington Catholic Athletic Conference.

Defensive lineman Ricky Leonard, who has committed to play at Florida State, was named the defensive player of the year after leading Middletown to its third straight Class 2A state championship.

The votes for coach of the year ended in a tie, so two coaches share that honor, Fort Hill's Todd Appel and McDonogh's Dom Damico. Fort Hill finished 14-0 and won the Class 1A state championship. McDonogh was also unbeaten, winning the Maryland Interscholastic Athletic Association's A Conference championship.

Here are the all-state football teams as voted on by media in Maryland:

Consensus All-State team

QB David Sills, Eastern Christian; RB Taiwan Deal, DeMatha; RB Raekwon Gray, Urbana; RB Isiaha Smith, South Hagerstown; OL Jared Cohen, McDonogh; OL Justin Falcinelli, Middletown; OL Jake Hawk, Meade; OL Sam Mustipher, Good Counsel; OL Damian Prince, Bishop McNamara; OL Brock Ruble, DeMatha; WR Freddie Canteen, Eastern Christian; WR Javonn Curry, Paint Branch; WR Cameron Phillips, DeMatha; AP Zach Abey, Spalding; AP Joshua Gills, Northwest.

DL Jesse Aniebonam, Good Counsel; DL Jerome Dews, Potomac; DL Melvin Keihn, Gilman; DL Ricky Leonard, Middletown; DL Adam McLean, Quince Orchard; DL Micah Till, Wise; LB Ja'Whaun Bentley, DeMatha; LB Wyatt Cook, McDonogh; LB Michael Gaynor, Eastern Christian; LB Anthony Jackson, Suitland; DB Jalen Christian, Damascus; DB Demetrius Johnson, Annapolis Area Christian; DB Brandon Watson, Eastern Christian; DB Jamal Woodland, DuVal; DB Josh Woods, McDonogh.

Offensive Player of the Year: Cameron Phillips, DeMatha;

Defensive Player of the Year: Ricky Leonard, Middletown;

Co-coaches of the Year: Todd Appel, Fort Hill; Dom Damico, McDonogh.

Big public schools (Classes 4A and 3A) All-State team

First team

QB Jacquez Adams, Franklin; QB Gaston Cooper, Paint Branch; RB Kyle Evans, Meade; RB Raekwon Gray, Urbana; RB Isiaha Smith, South Hagerstown; OL E.J. Donahue, Linganore; OL Jake Hawk, Meade; OL David Robbins, Glenelg; OL Matt Thompson, Perry Hall; WR Javonn Curry, Paint Branch; WR Trevon Diggs, Wootton; WR Josh Gontarek, Linganore; WR Steven Smothers, Franklin; AP Joshua Gills, Northwest; K Sean Bowling, North Harford.

DL Daniel Appouh, Seneca Valley; DL Niquekko Cook, Meade; DL Adam McLean, Quince Orchard; DL Chinedu Oparaku, DuVal; DL Micah Till, Wise; LB Delondo Boyd, Lackey; LB Randy Fischer, Broadneck; LB Anthony Jackson, Suitland; LB Austin Kline, Huntingtown; DB Jalen Christian, Damascus; DB Isaiah Keyes, North Hagerstown; DB Zach Nicholas, Mount Hebron; DB Reggie White Jr., Milford Mill; DB Jamal Woodland, DuVal; P Parker Jones, Broadneck.

Second team

QB Wesley Wolfolk, Suitland; RB Marquel Dickerson, North Point; RB Jamal Morant, Milford Mill; RB Avian White, Reservoir; OL Patrick Allen, Franklin; OL Bryce Devine, Chesapeake-AA; OL Matt Powell, Old Mill; OL Andrew Thomas, Urbana; OL John Valett, Linganore; OL Chris Whalen, Damascus; WR Ryan Hursey, Westminster; WR James Smith, South River; TE Cory Daniel, River Hill; AP Zac Morton, Whitman; K Alex Potocko, River Hill.

DL Jeb Gilman, Annapolis; DL Logan Kirby, River Hill; DL Earl Mackel, Wilde Lake; DL Landon Reecher, Broadneck; DL Brennan Stup, Tuscarora; DL Austin Webber, Lingnore; LB Brian Freeman, Suitland; LB Rasheed Gillis, Northwest; LB Jamarcus Hammond, Meade; LB Kwame Kumah, Arundel; DB Jordan Adams, Franklin; DB Elliott Davis, Quince Orchard; DB Damian King, Leanordtown; DB Kavon Witherspoon, Meade; P Eddie Slater, South Hagerstown.

Honorable mention

Quarterbacks: Kaleil Balmer, Edgewood; Antoine Brooks, DuVal; Sam Ellis, Thomas Wootton; Duke Etchison, Westminster; Jeff Iwek, Perry Hall; Jalen Jones, South River; Anthony Messenger, Arundel; Mark Pierce, Northwest; Chuck Reese, Rockville; Calvin Reighard, Seneca Valley; Tory Robinson, City College; Clark Stieren, Linganore; Omar Walker, C.M. Wright.

Running Backs: Arnez Bowens, Huntingtown; Terrell Charles, Howard; Walter Fletcher, Centennial; Jake Funk, Damascus; Adam Gillis, Wise; Lamount Gordon, Patapsco; Marcus Hicks, Old Mill; Jared Jacoby, Glenelg; Kieran Jenkins, Severna Park; Kevin Joppy, Quince Orchard; Jeremy Middlebrooks, Edgewood; Mike Morris, Perry Hall; Sammy Raymond, Eleanor Roosevelt; Malcolm Sesay, Bowie; Robert Wigfall, Suitland; Khalil Wilson, Albert Einstein; Ronje Wright, Towson.

Offensive Linemen: Doudly Aujour, Sherwood; Avery Baker, Meade; Jake Bradshaw, Damascus; Craig Burris, Glenelg; Dorian Cash, Flowers; Anthony Combs, Gaithersburg; Anthony Corrao, River Hill; Isaiah Hazward, Eleanor Roosevelt; Austen Herbert, Seneca Valley; Steven Hill, Huntingtown; Aaron Johnson, Arundel; Jahair Jones, South River; John Lancaster, Suitland; Derek Lane, North Point; Eugene Lindsay, Bowie; Cole McDonough, Bel Air; Aaron Miller, North Hagerstown; Evan Ostrow, Franklin; Marcellus Powell, Bethesda-Chevy Chase; Gil Reynolds, Albert Einstein; Matt Ritter, North Hagerstown; Garry Robinson, South Hagerstown; Joel Singh, Wheaton; Kane Smith, Parkdale; Tyler Smith, River Hill; Neil Stephenson, Northwestern-PG; Matt Von Neida, Howard; Chris Young, Paint Branch

Receivers/Tight Ends: Bryan Barney, Atholton; Louison Biama, Rockville; Tavaughn Coleman, Aberdeen; Nick Davis, Perry Hall; Steven Kelly, Bethesda-Chevy Chase; Kahari Kilgore, Thomas Johnson; Chris Lee, Severna Park; Josh McClain, Thomas Johnson; Nick Nelson, Suitland; Jack Pilkerton, La Plata; Mohamed Roberts, Bowie; Jordan Stewart, Arundel; Adam Swann, Northern Calvert; Jesse Uhlman, Westminster; Cailen Walker, Laurel; Osiah Walker, C.M. Wright; Matt Watson, Northwest; Jibri Woods, Thomas Wootton.

All-Purpose: Jon Bell, Westlake; David Brookhart, Glenelg; Ryan Feiss, North Harford; Will Hazelton, C.M. Wright; Tavis Holland, Clarksburg; Izaiah Sneed, Edgewood; Deontaye White, Milford Mill; Jaron Woodyard, Watkins Mill.

Kickers/Punters: Bryan Bray, Franklin; Peyton Dudak, Aberdeen; Marvin Galdamez, John F. Kennedy; Brady Hannon, Old Mill; Craig Jessup, Clarksburg; Christain Reyes, Northwood; Jimmy Sorrells, South River; Kyle Sundstrom, Dulaney; Brayden Tiner, South Hagerstown; Sam Williamson, Tuscarora.

Defensive Linemen: Segun Abioye, Meade; Bruno Anyangwe, Clarksburg; Luis Belmonte, Franklin; Ron'Dell Carter, Long Reach; Aaron Dopson, North Hagerstown; Jack Dudzinski, Reservoir; Mackramat Egborebhe, Patterson; Alex Evans, Springbrook; J'von Evans, Mervo; Tinashe Gwashavanhu, Gaithersburg; Paul Henry, Northern Calvert; Delonte Holland, Huntingtown; Michael Laury, Lackey; Brandon Lavern, Tuscarora; Justin Manful, DuVal; David Martin, Milford Mill; Shaquille McCoy, City College; Cameron Miles, Westlake; Sabry Mkamba, South Hagerstown; Antonio Moore, Milford Mill; Anthony Nwoye, Parkville; Keion Plater, Bowie; Tyler Reed, Rockville; Joel Rufino, Albert Einstein; Willie Schaub, Urbana; Avery Taylor, Gaithersburg; Ian Thomas, Digital Harbor; Rajee Washington, Southwestern-Balt. Linebackers: Jordan Alexander, Glenelg; Connor Bannon, Linganore; Yonis Blanco, Montgomery Blair; Kiandre Burrell, Franklin; Shawn Coleman, DuVal; Bruce Damon, Franklin; Sean Davis, Reservoir; Dennis Harrell, Kenwood; Malik Hicks, Old Mill; Michael Hildebrand, Broadneck; Kyle Jackson, Wise; Steven Jacob, Damascus; James Johnson, Edgewood; Brian Kirby, River Hill; Mack Lee, Howard; Alec Magas, Damascus; Samer Manna, Northwest; Mike Marshall, Bel Air; Ramal Martinez, South Hagerstown; Aqeel Mooring, Old Mill; John Morrisey, Westminster; Tatah Ndeh, Springbrook; Mike Pirolli, Linganore; Chase Sams, Stephen Decatur; Marty Stevenson, Mount Hebron; Isaiah Tindal, Watkins Mill; Dionde Wallace, Arundel; Casey Wokocha, Eleanor Roosevelt.

Defensive Backs: Lakye Alston, Damascus; Malcolm Brown, Quince Orchard; Jovon Burris, Seneca Valley; Taurus Burton, Franklin; Robert Carter, Long Reach; Luke Cheswick, Glenelg; Brian Darby, Oxon Hill; Dakari Ellis, Suitland; Hayes Gains, Milford Mill; Richie Greene, Noth Harford; Kyle Gregory, Quince Orchard; Malik Jackson, Wilde Lake; Craig Jones, Reservoir; Will King, Perry Hall; Trey Lee, Thomas Stone; Johnny Littlejohn, Paint Branch; Elijah Liverette, Eleanor Roosevelt; Victor Mack, Arundel; Juwan McCants, Flowers; Alec Perez, Sherwood; Brandon Plante, Urbana; Damon Reaves, Centennial; Joseph Shelton, Wise; Rodney Snider, Northwest; Elijah Spottswood, Sherwood; Zeke Turner, Glen Burnie; Grant Waxler, Linganore; Devon Williams, Broadneck; Kenny Young, Towson.

Small public schools (Classes 2A and 1A) All-State team

First team

QB William Crest, Dunbar; QB Tyler Crounse, Patuxent; RB Rafiq Douglas, Patuxent; RB Evan Greenwood, Kent Island; RB Sherrod Hawkes, Patterson; RB Delonte Waters, Parkside; OL Preston Bryant, Fort Hill; OL Justin Falcinelli, Middletown; OL Alex Helm, Fallston; OL James Lee, Patuxent; OL Khalil Proctor, Forestville; WR Corey Jochim, Catoctin; WR Dominic Miller, Dunbar; AP Ty Johnson, Fort Hill; K Nick Welch, Middletown.

DL Cody Arigo, Fort Hill; DL Logan Casey, Middletown; DL Jerome Dews, Potomac; DL Ricky Leonard, Middletown; DL Donta Smith, Douglass-Balt.; LB Austin Criss, Patuxent; LB Cody Dolly, Fort Hill; LB L.J. Flourony, Easton; LB Brock Turnbaugh, Hereford; DB Omar Branch, Gwynn Park; DB Anthony Chesley, Gwynn Park; DB Devonta High, Douglass-PG; DB Alameen Murphy, Friendly; DB Brad Rinehart, Middletown; P Brad Dennis, Cambridge-S.D.

Second team

QB Ben Nardo, South Carroll; RB Dekari Darr, Fort Hill; RB Charles Lyles, Poolesville; RB Amaru Major, Surrattsville; OL Brennan Carlin, Fort Hill; OL Ryan Crompton, Middletown; OL Alex Hollingshead, Patterson Mill; OL Will McClain, Middletown; OL Robert Turnbull, Bohemia Manor; WR David Carlisle, Oakdale; WR Eathen Griffin, Perryville; WR Dan White, South Carroll; AP Kesean Strong, Potomac; K Chris King, Fort Hill.

DL Jon Bateky, Poolesville; DL Scott Eudy, South Carroll; DL Joe Mundella, Fort Hill; DL Jock Simon, Parkside; DL Jerome Wilson, Gwynn Park; LB Frankie Meighan, Middletown; LB Donyae Moody, Douglass-Balt.; LB Eddie Nelson, Dunbar; LB Geoff Ricker, Patuxent; LB Kirk Robinette, Allegany; DB Jaequan Hill, Edmondson; DB Joseph Parsons, Patuxent; DB Ryan Robertson, Walkersville; DB Collin Schultz, Clear Spring; P Brandon Waters, Joppatowne.

Honorable mention

Quarterbacks: Jay Adams, Gwynn Park; Martez Boone, Northwestern-Balt.; Saavon Brown, Williamsport; Robert Harris, Surrattsville; Peyton Laramore, Catoctin; Brian Lindsay, Cambridge-S.D.; Tyler Martin, Hammond; Steven Morningstar, Poolesville; Tim Pirrone, Middletown; Crosby Winters, Oakdale.

Running Backs: Brandon Abrams, Randallstown; Da'Quan Alexander, Douglass-Balt.; Mike Ashwell, Century; Andrew Bilis, Fallston; Coleman Blackston, Dunbar; Matt Clingman, Francis Scott Key; Jake Fernandez, Manchester Valley; Frank Glotta, North Caroline; Marcquan Greene, Kent County; Trey Hall, Patterson Mill; Malik Hathaway, Bohemia Manor; RaShawn Johnson, Mountain Ridge; Andrew Monaghan, Fallston; DeJuan Neal, Southern-AA; Seth Wagner, Brunswick.

Offensive Linemen: Keandre Batson, Douglass-PG; Brook Davenport, Queen Anne's; Amir Fenwick, Douglass-PG; Tim Friend, Fort Hill; Roman Fuentes, Parkside; Jahvon Graham, Surrattsville; Gary Gross, Douglass-PG; Travis Kendle, Williamsport; Travis Lawson, Hancock; Levi Lloyd, Fallston; Mike McCaslin, Kent Island; Scott Orman, Harford Tech; Josh Roberts, Fort Hill; Jared Staub, Francis Scott Key; Kurt Thuresson, Elkton; Romello Van Dyke, Gwynn Park; Nevin Ward, Cambridge-S.D.; Malik Washington, Patuxent.

Receivers/Tight Ends: Ryan Barrick, Rising Sun; Colby Byers, Williamsport; David Corey, Elkton; Dershone Hayman, Oakland Mills; Tyrell Hollingsworth, Perryville; Deandre House, Hammond; Kevin McBride, Benjamin Franklin; Michael Owens, Douglass-Balt.; Matt Quinn, Kent Island; Ryan Shives, Fort Hill; Mark Speak, Catoctin; Cody Zinnser, Poolesville.

All-Purpose: Shai Comegys, Cambridge-S.D.; Ravon Davis, Friendly; Kyle Fiedler, North Carroll; Ethan Foster, Boonsboro; Chris Gavin, South Carroll; Zach Smith, Kent Island; Albert Thomas, Easton; Antonio Thornton, Douglass-Balt.; Jesse Wolford, Hancock.

Kickers/Punters: Josh Bargstein, Perryville; Patrick Garvey, Kent Island; Brian Nguyen, Eastern Tech; Tyler Oursler, Hereford; Darron Warner, Fort Hill.

Defensive Linemen: Devon Anderson, Overlea; Jeremy Carlino, Harford Tech; Jacob Covington, Hereford; Justin Crawford, Queen Anne's; Jacob Hager, Kent Island; Zach Heron, Manchester Valley; Tyler Hollis, Boonsboro; James King, Catoctin; Eddie Merrill, North Carroll; Jacob Moret, Liberty; Devante Morgan, Northwesertn-Balt.; Scott Niles, Elkton; Anthony Walker, Douglass-Balt.; Darius Wes, Reginald Lewis.

Linebackers: Alonzo Anderson, Surratsville; Marcus Bullock, Largo; Walter Cooper, Edmondson; Eddie Gross, Gwynn Park; Mike Henry, Patuxent; Andrew Hunton, Century; James Mathesius, Calvert; Meshach Metz, Northern Garrett; Zuri Page, Douglass-PG; Marcus Porter, Gwynn Park; RaShaan Shives, Fort Hill; Ethan Shriner, Catoctin; Trevor Walsh, Boonsboro; Nick Wood, North Caroline.

Defensive Backs: Alex Barnes, Fort Hill; Zach Goodrich, Kent Island; Davon Monette, Douglass-Balt.; James Smith, Cambridge-S.D.; Garrett Spinks, Smithsburg; Myles Wolfolk, Largo; Zach Wolfrey, South Carroll.

Private schools All-State team

QB David Sills, Eastern Christian; RB Taiwan Deal, DeMatha; RB Alex Hurdle, McDonogh; RB Devonte Williams, Bullis; OL Jared Cohen, McDonogh; OL Jamie Herr, Eastern Christian; OL Justin Herron, Bullis; OL Sam Mustipher, Good Counsel; OL Damian Prince, Bishop McNamara; OL Brock Ruble, DeMatha; WR Freddie Canteen, Eastern Christian; WR Jordan Crockett, Bishop McNamara; WR Cameron Phillips, DeMatha; AP Zach Abey, Spalding; K Mac Burke, DeMatha.

DL Jesse Aniebonam, Good Counsel; DL Jonathan Holland, Bullis; DL Ricardo Johnson, Archbishop Curley; DL Ellison Jordan, Gilman; DL Melvin Keihn, Gilman; LB Ja'Whaun Bentley, DeMatha; LB Wyatt Cook, McDonogh; LB Michael Gaynor, Eastern Christian; LB Keifer Rawlings, St. Paul's; LB Dasharnte Thompson, Good Counsel; DB Demetrius Johnson, Annapolic Area Christian; DB Kobie Walker, Good Counsel; DB Brandon Watson, Eastern Christian; DB Josh Woods, McDonogh; P Dominic Maggio, Boys' Latin.

Second team

QB Kai Locksley, Gilman; QB Ramar Williams, Bishop McNamara; RB Justin Baynes, Riverdale Baptist; RB Isaac Boyd, Avalon; RB Chris Dawson, Good Counsel; OL Ryan Ford, McDonogh; OL Melvin Gowl, Spalding; OL Sheldon Johnson, Gilman; OL Sam Madara, Good Counsel; OL Chibuzo Ukandu, Gilman; WR Neiko Creamer, Eastern Christian; WR Grier Wilson, St. John's Catholic Prep; TE Eric Evans, Calvert Hall. AP Deonte Harris, Archbishop Curley; K Ross Supovitz.

DL Gbenga Akinyode, Annapolis Area Christian; DL Jemal Averette, Good Counsel; DL Cavin Hamilton, Eastern Christian; DL Connor Keenan, St. Paul's; DL Julian Mears, John Carroll; LB Nnamdi Egbuaba, St. Frances; LB Kolby Taylor, St. Mary's Ryken; LB Connor Young, McDonogh; LB Preston Waters, Boys' Latin; DB Robert Branch, Gilman; Nick Farmer, Archbishop Curley; Nick Gesualdi, Boys' Latin; DB Kareem Montgomery, McDonogh; DB Jarid Ryan, Severn; P Ben Brown, Bullis.

Honorable mention

Quarterbacks: Dwayne Haskins, Bullis; John Lovett, DeMatha; Anthony Pino, St. Paul's.

Running Backs: Mark Allen, DeMatha; Syl Brown, McDonogh; Dage Davis, Georgetown Prep; Marty Costes, Archbishop Curley; Antonio Dupree, Gilman; Lorenzo Harrison, DeMatha; Kaylon Johnson, St. Paul's; Paul Lorick, John Carroll; Nevone McCrimmon, Mount St. Joseph; Colton Rupp, Landon; Avery Simmons, Archbishop Spalding; Mark Velasquez, St. Frances; Maurice Williams, St. Frances.

Offensive Linemen: Kenny Arminger, St. Mary's-AA; Anthony Barzey, St. John's Catholic Prep; Brian Destefano, Severn; David Forney, Georgetown Prep; Vince Gorgone, Good Counsel; Shamar Hardin, Eastern Christian; Jaylen Harris, Capitol Christian; John Haynes, Annapolis Area Christian; Garrett Mullin, St. Paul's; Andrew Reninger, John Carroll; Ben Robbins, Gilman; Patrick Stewart, Georgetown Prep.

Receivers/Tight Ends: Brandon Batts, Mount St. Joseph; Ronnie Beswick, Archbishop Spalding; Steven Johnson, Georgetown Prep; Chris Jones, DeMatha; Liam Kelly, St. Mary's-AA; Spencer Kleinrichert, DeMatha; Camari Murray, Bishop McNamara; Russell Neverdon, Calvert Hall; Nigel Tucker, Archbishop Curley.

All-Purpose: Bijan Rhett, Gilman; Jelani Roberts, Gilman; Devon Russell, Eastern Christian; Greyson Torain, DeMatha; Omaryan White, St. Mary's-AA.

Kickers/Punters: Alessandro Burlew, Good Counsel; Derrick Graham, DeMatha; Steve Marlo, Good Counsel; Jake Soriano, Calvert Hall.

Defensive Linemen: Casey Bernard, St. Mary's Ryken; Kelsey Boland, Georgetown Prep; Corey Frisby, Archbishop Curley; Devante Fox, DeMatha; Pete Grenchik, St. Vincent Pallotti; Delonte Jenifer, St. Frances; Jack Kenny, Loyola; Shane Lowman, Mount St. Joseph; Bert Mayo, Avalon School; Klarence Simpson, Riverdale Baptist; Keith Sims, Landon.

Linebackers: Dele Harding, Eastern Christian; Jack Havens, Archbishop Spalding; Zach Hill, Archbishop Spalding; Reginald Hills, Riverdale Baptist; Monte Jones, St. Mary's-AA; Gus Lane, John Carroll; Dale Matthews, DeMatha; Nick Miller, Good Counsel; Braeden Nelligna, Severn; Paul Padalino, Landon; James Thomas, Bishop McNamara.

Defensive Backs: Dionte Austin, Calvert Hall; Jake Bonheyo, Maryland School for the Deaf; Kyle Costabile, Mount St. Joseph; Zack Davis, Baltimore Lutheran; Kyle Goddard, St. Mary's Ryken; Tre Hamer, St. Paul's; Stephon Hill, Boys' Latin; Alex Isaac, Loyola; Damien Jones, St. Mary's Ryken; Jarriel Jordan, DeMatha; Jamal Robinson, DeMatha; Dominique Seagears, Landon; Nicholas Smith, Calvert Hall; Khalil Stanfield, St. Frances; Troy Vincent, Gilman; Jelani Williamson, Good Counsel.