2013 All-Gazette: Boys swimming -- Gazette.Net


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


RECENTLY POSTED JOBS



FEATURED JOBS


Loading...


Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Leave a Comment
Print this Article
advertisement

Swimmer of the Year

Steven Rigby

Bowie

Senior, 100-yard backstroke

Backbone of program for four years, won three of four events contested at county championship to help Bulldogs back into runner-up spot; set county and Class 4A/3A South Region record in event wins.



Coach of the Year

Erin Reynolds

Friendly

Led a team without one particular standout to first undefeated dual-meet season in recent history. Patriots’ third-place finish at Class 3A/2A/1A South Region meet was best of any county program.



First team

Daniel Chavez

Eleanor Roosevelt

Senior, 500-yard freestyle

Dominant in county win, finished second to eventual state champion from Northern at regionals.



Noah Gonzalez

DeMatha Catholic

Sophomore, 100-yard butterfly

County’s best mark good for top-10 finish at WMPSSDLs, top-15 at Metros.



Cliff Henderson

DeMAtha

Senior, 50-yard freestyle

Tremendous sprint freestyler finished fourth among Washington Metropolitan Area’s best at Metros.



Sidney Horton

Charles H. Flowers

Sophomore, 200-yard freestyle

Dynamic freestyler won event at counties, earned two top-three finishes at region meet.



Nick Mion

DeMatha

Senior, 100-yard freestyle

County’s fastest mark good for top-15 finish at WMPSSDLs, Metros.



Patrick Sheerin

DeMatha

Senior, 100-yard breaststroke

County’s fastest time by nearly eight seconds, finished third at WMPSSDLs.



Dennis Witol

Eleanor Roosevelt

Senior, 200-yard individual medley

Rebounded from second-place finish at county meet to set meet record at region championship.



Relays

200-yard medley

Eleanor Roosevelt

Michael Stevens, sophomore

Dennis Witol, senior

Daniel Chavez, senior

Michael Shimizu, junior

Dropped nearly two seconds from seed time to set a region record in event win.



200-yard freestyle

DeMatha

Cliff Henderson, senior

Nick Mion, senior

Dylan Buehler, sophomore

Sean Barbour, freshman

County’s fastest mark earned seventh at Metros.



400-yard freestyle

Charles H. Flowers

Sidney Horton, sophomore

Malcolm Mallard, junior

Kevin Louis, senior

Don Brazelton, freshman

Bested seed time by near 11 seconds to win meet finale event at county championships.



Second team

50 freestyle: Ryan Pauling, Laurel

100 freestyle: Saadiq Lousiy, Bowie

200 freestyle: Christian Dixon, Eleanor Roosevelt

500 freestyle: Don Brazelton, Charles H. Flowers

100 backstroke: Michael Stevens, Eleanor Roosevelt

100 breaststroke: Bryce Carrington, Suitland

100 butterfly: Kevin Louis, Charles H. Flowers

200 IM: Alexander Ly, High Point

200 medley relay: Bowie

200 freestyle relay: Bowie

400 freestyle relay: Roosevelt