Twenty-two grapplers qualify for states -- Gazette.Net



advertisement

Prince George's County produced 22 state qualifiers in Saturday's Class 4A/3A South Region wrestling tournament at Laurel High School.

They will now compete Friday and Saturday during the state tournament at the University of Maryland, College Park's Cole Field House.

A dozen wrestlers from eight different county schools made it to the regional finals.

Duval's 126-pounder Thierno Diallo was the first to bring a region championship to the county, with an 8-1 decision in the finals over Thomas Stone's Tanner Saluter.

Not many anticipated the matchup between Diallo, the top-seed in his weight class, and Saluter, the No. 3 seed, because Saluter upset La Plata's John Papanicolas in the quarterfinals by a score of 5-1.

Diallo and Papanicolas have some history wrestling each other in the postseason. The seniors met in the regional and state finals their sophomore year and Papanicolas won both bouts. Last year, Diallo won the region while Papanicolas was sidelined with an injury.

This year, Papanicolas went on to finish third in the region to qualify for states, where he and Diallo might meet one last time before they graduate.

Diallo said that he was not as surprised as most by Saluter's upset because he knew that he was going to face a tough competitor regardless. Diallo also believes that with states just around the corner, now is not the time to become complacent.

“There's always something to improve on,” Diallo said. “I know I have to work on every single aspect, can't give up on any part, so I'm just going to keep improving on everything that I can and prepare to win a state title next weekend.”

Diallo remained undefeated with a record of 31-0 this year, and after finishing second at states as a sophomore and third as a junior, he hopes looks win his first state title as a senior.

Saturday's 138-pound final match featured two county wrestlers: Kevin Thomas of Parkdale and Detric McCoy of Bowie.

McCoy, a surprise finalist as the sixth seed, came out in the first period with an impressive takedown, but was eventually out-maneuvered by the top-seeded Thomas, who came away with a pin just over a minute into the match.

One of Prince George's finalists did not get to compete in his championship match.

The 152-pound bout between Huntingtown's Colton Rowe and Eleanor Roosevelt's Jonathan Jones did not take place because Jones defaulted with an injury.

Another weight that showcased two area grapplers came at 170 pounds between Oxon Hill's Darrian Hollings and Parkdale's Lk Lyles-El.

Despite Hollings being the No. 1 seed and Lyles-El being the No. 3 seed, Lyles-El was able to secure the win and a regional championship by a score of 5-1.

The fourth and final county representative to win his weight class was 195-pounder Eleanor Roosevelt's Casey Wokocha, who came away with a definitive 7-1 victory.

The county ended the weekend with four regional champions, eight runner-ups, three third-place finishers, and seven wrestlers who placed fourth.

4A/3A South Region championship finals

106: (3) Jarrett Arnold (Choticon) d. (1) Denis Robles-Gomez (High Point), 7-6

113: (1) Brant Leadbeter (Northern Cal.) f. (6) Francios Scarboro (C H Flowers), 4:55

120: (1) Marty Margolis (La Plata) m.d. (3) Dane Lemmon (Leonardtown), 12-3

126: (1) Thierno Diallo (Duval) d. (3) Tanner Saluter (Thomas Stone), 8-1

132: (2) Tyler Morgan (North Point) t.f. (1) DeAndre' Norman (Suitland), 15-0

138: (1) Kevin Thomas (Parkdale) f. (6) Detric McCoy (Bowie), 1:08

145: (1) Larry Cannon (Chopticon) d. (2) Colt Constantino (Huntingtown), 9-2

152: (1) Colton Rowe (Huntingtown) injury default (2) Jonathan Jones (Eleanor Roosevelt)

160: (1) Eric Hoffman (Northern Cal.) d. (3) Anthony Cable (La Plata), 4-0

170: (3) Lk Lyles-El (Parkdale) d. (1) Darrian Hollings (Oxon Hill), 5-1

182: (1) Garret Lineberger (Thomas Stone) t.f. (3) Dakota Wilhelm (La Plata), 16-0

195: (4) Casey Wokocha (Eleanor Roosevelt) d. (2) Mike Wilkerson (Huntingtown), 7-1

220: (2) Scott Cross (Northern Cal.) d. (1) Macred Gbenro (Parkdale), 3-1 OT

285: (1) Cliff Armentrout (Northern Cal.) d. (2) Bola Adeboleybu (Duval), 5-2