2012 All-Gazette cross country team, Frederick County -- Gazette.Net


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


RECENTLY POSTED JOBS



FEATURED JOBS


Loading...


Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Leave a Comment
Print this Article
advertisement

Boys

Runner of the Year

David Dorsey

Catoctin

Junior

Cruised to first place in 2A West Region (15:43.6) and 2A states (16:25.2); took second at counties (15:15.67).

Coach of the Year

Michael Hexter

Thomas Johnson, 1st year

Hexter guided the Patriots to the Frederick County championship and a pair of solid second place finishes at both the 3A West Region and 3A state meets.

First team

Dan Beck

Linganore

Junior

Finished fifth at the 3A state meet (16:30.4) and 3A West Region (15:56); sixth at counties (15:58.51).

Dan Christiensen

Frederick

Senior

Cruised into fourth place at counties (15:45.18) and sixth at the 3A West Region (16:17); 13th at 3A states (17:05.1).

Kevin Dorsey

Catoctin

Junior

Helped Catoctin win 2A states and 2A West Region by taking third at both in times of 16:48.9 and 16:08.5.

Patrick DuBoyce

Linganore

Senior

The county's top runner for most of the season won counties and the 3A West Region.

Ben Freed

Thomas Johnson

Junior

Consistent runner took third at counties (15:39.86) and fourth at 3A West Region (15:52).

Troy Shuman

Urbana

Junior

Placed seventh at counties (16:13.51) and finished eighth at 3A West Region (16:34).

Honorable mention

Scott Berryman, Walkersville; Brandon Folio, Middletown; Zach Gascho, Catoctin; Connor Good, Oakdale; Louis Levine, Thomas Johnson; Nick Nobile, Urbana; Jake Staley, Oakdale; Logan Staley, Thomas Johnson.

Girls

Runner of the Year

Emily Mulhern

Urbana

Sophomore

Repeat Runner of the Year swept the championship meets again by crossing the finish line at counties (18:06.68), 3A West Region (18:17) and 3A state meet (19:20.1).

Coach of the Year

C.J. Ecalono

Urbana, 3rd year

Hawks repeated as county and 3A West champions and took third at the 3A state meet. With most of this year's team set to return, Urbana is a clear favorite to do it again.

First team

Sarah Askine

Urbana

Senior

Formed dominant pair with Mulhern; second at counties (18:42.28), third at 3A West Region (18:56) and fifth at the 3A states (19:59.7).

Maria Carberry

Urbana

Freshman

Rookie took third at counties (18:42.49), fourth at 3A West Region (19:05), 16th at 3A states.

Claire DiBella

Oakdale

Sophomore

Helped Bears place second at counties by finishing seventh (19:26.31); took eighth at 2A West Region (19:39.1).

Katherine Edwards

Oakdale

Junior

Helped guide Bears to 2A West Region title by placing fourth (19:26.6); eighth at counties (19:28.36).

Charlotte Kowalk

Oakdale

Freshman

Third at 2A West Region (19:21.7), ninth at counties (19:32.19).

Kelly Winklebauer

Urbana

Sophomore

Yet another Hawk who had a stellar 2012 campaign; fourth at counties (18:46.10), sixth at 3A West Region (19:15) and ninth at states (20:19.3).

Honorable mention

Sydney Garwood, Linganore; Alyssa Hayslett, Linganore; Kristen Myers, Catoctin; Annie Noffsinger, Middletown; Sydney Ryan, Oakdale; Jennifer Simmons, Walkersville; Amber Spears, Linganore; Sarah Steinly, Catoctin.