All-Gazette: Boys swimming and diving -- Gazette.Net


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


RECENTLY POSTED JOBS



FEATURED JOBS


Loading...


Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Leave a Comment
Print this Article
advertisement

Swimmer of the year

Our Lady of Good Counsel junior Jack Conger was victorious in all four events he entered at the prestigious Washington Metropolitan Interscholastic Swimming and Diving Championships. He currently holds the Washington area’s top times in four events: 100-yard butterfly, 50 freestyle, 100 freestyle and 100 backstroke.

Coach of the year

Johnny Leong, Poolesville

Made the best of what he had with small-school team; helped charges who are normally overshadowed shine with region and state championships.

First teamGraham Baird

Bethesda-Chevy Chase

Sophomore200 freestyle

Won states with new Maryland record, top five at Metros.

Grant GoddardGeorgetown Prep

Senior100 butterfly

Won Metros and clocked county’s second-best time to conger (50.83).

Barry MangoldWalter Johnson

Junior100 freestyle

County’s best mark in the event won at states, second at Metros.

Garrett PowellWalter Johnson

Senior500 freestyle

Multifaceted swimmer finished behind Conger at Metros, set state record.

T.J. ShinholserPaint Branch

SophomoreDivingPropelled by finesse and grace, won at Metros with county’s highest mark.

Carl St.JohnGeorgetown Prep

Senior200 individual medley

Great team leader on squad of youngsters, won at Metros.

Carsten Vissering

Georgetown PrepFreshman

100 breaststrokeWon Metros by over a second with automatic All-American time (56.99).

Brady WelchGood Counsel

Sophomore100 backstroke

Best time behind Powell and Conger good for second place at Metros.

Relays200 medley relay

Good CounselJack Conger, junior

Evan Garfield, senior

Brady Welch, sophomore

Ryan Edmunds, senior

Broke six-year meet record en route to win at Metros.

200 freestyle relay

ChurchillOdin Soevik, senior

Samuel Lee, seniorHarrison Gu, sophomore

Austin Cole, junior

Runner-up behind Gonzaga at Metros with county’s best time.

400 freestyle relay

Good CounselJack Conger, junior

Thomas Colket, junior

Brady Welch, sophomore

Matt Colket, junior

Earned automatic All-American honors with Metros winning time.

Second team50 freestyle: Ryan Edmunds, Good Counsel

100 freestyle: Austin Cole, Churchill

200 freestyle: Matt Colket, Good Counsel

500 freestyle: Jamie Stevenson, B-CC

100 backstroke: Brandon Goldstein, Georgetown Prep

100 butterfly: Patrick Scordato, Whitman

100 breaststroke: Austin Dickey, Wootton

1-meter diving: Timothy Faerber, Churchill

200 medley relay, Georgetown Prep

200 freestyle relay: Walter Johnson

400 freestyle relay: Walter Johnson