2011 All-County Outdoor Track and Field Team -- Gazette.Net


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


RECENTLY POSTED JOBS



FEATURED JOBS


Loading...


Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Leave a Comment
Print this Article
advertisement

This story was corrected on July 1, 2011. An explanation of the correction follows the story.

Boys' Runner of the Year

Ronald Darby, Potomac

The junior continued his ascent to elite status in state track and field history. Darby swept the state Class 3A 100- and 200 meters and also owns the fastest 200 time (21.05 seconds) in the state this season to go along with a personal-best effort of 10.58 in the 100.

Girls' Runner of the Year

Mobolaji Adeokun, DuVal

The junior won the girls' Class 4A long jump title (17 feet, 6 inches) despite having competed in the event just once before the state meet. She scored in four different events on the same day at the state meet and ran the second-fastest times in the county this season in the 100 hurdles and 100 dash.

Coach of the Year

Stan Mullins, Potomac

Mullins had just six core athletes on the boys' team who scored points at the state meet, but narrowly missed out on the Class 3A state title, finishing second, three points behind Linganore.

First Team Boys

Justin Ahalt, Eleanor Roosevelt: Finished second at the Class 4A state meet in the 1,600 and 3,200. His time of 9:22.98 in the 3,200 was fourth-best in the state this season.

Dondre Echols, Potomac: Junior had the fastest 110 hurdles time (14.19) and second fastest 300 hurdles time in the state.

Michael Francis, DeMatha: Had the seventh-best long jump in the state this season with his Washington Catholic Athletic Conference-winning leap of 22-1, the best in the county this season.

Jeremiah Hendy, Bowie: Won the Class 4A high jump title with a leap of 6-6, which is tied for the best mark in the state this season.

Pierrysen Henry, Fairmont Heights: Won the county shot put championship with a throw of 52 feet, the sixth-best mark in the state this season.

Edose Ibadin, DuVal: His Class 4A 800 winning time of 1:52.53 was the second fastest in the state to go along with a runner-up finish in the 400 at the state meet.

Onyx Johnson, DeMatha: Won the WCAC 800 title and to go along with his personal-best time of 1:54.04, the fifth-best mark in the state.

Robert Mercer, Oxon Hill: Mercer tied for the second-best pole vault in the state this season (14 feet).

Champ Page II, Henry A. Wise: Won the Class 4A state 400 championship with the fastest time in the state this season (47.82), and also won the 200 title.

Jaquan Perry, DuVal: Senior won the state Class 4A 100 dash championship and was a part of the Tigers' 800 relay championship team.

Jasper Savoy, Gwynn Park: Junior won the Class 2A 200 and had the second-fastest 100 and 200 times in the county this season.

Kyle Smith, Oxon Hill: Won the Class 4A 110 hurdles title with the fifth-fastest time in the state (14.36) to go along with county and region titles in the event.

Christopher Walker, DeMatha: Won the WCAC 100 dash title in 10.89, the third-fastest time in the county this season.

Michael Williams, DeMatha: Recorded the fastest 300 hurdles time (37.33) and the second-fastest 100 hurdles time in the state.

First Team Girls

Kalane Abbey, Laurel: Won the county and 4A South Region titles in the 400, to go along with a with a region title in the 200.

Eva-Mallay Atcherson, Seton: Atcherson was easily the best girls' high jumper in the county this season and won the WCAC with a leap of 5-2.

Charde Barnes, Bowie: Won the county and 4A South Region titles in the 3,200 and took second in the 1,600 at the county and region meets.

Andrea Fields, Surrattsville: Won the 100 and 400 at the Class 1A South Region meet and took second in the 400 at the state meet.

Jaidlin Hill, McNamara: Won the WCAC long jump championship with a leap of 17-7 1/2, the fifth-best mark in the state this season.

Amirah Johnson, Roosevelt: Won the county and 4A South Region titles in the 800 and 1,600 and took third in 800 at the state meet.

Modesty Lorick, Douglass: Won county and 2A South Region titles in the 300 hurdles before taking third in that event and second in the 100 hurdles at the 2A state meet.

Brielyn Rogers, McNamara: Won the WCAC triple jump with a leap of 38-6, the fourth-best in the state this season.

Alexus Scott, Roosevelt: Won the discus at the 4A South Region championships and finished second in the shot put at the same meet (39-10 1/2), the fourth best in the state.

Chelsie Stevens, Elizabeth Seton: Won the WCAC 100 dash championship with a time of 12.28, the third-fastest mark in the county, and ran the fastest 200 in the county (24.85).

Alexis Stroman, Bishop McNamara: Won the WCAC 100 hurdles title (14.23), the fourth-fastest mark in the state this season.

Antonella Taylor, Bowie: Won the Class 4A shot put title with a throw 45-1, the fourth-best mark in state history.

Taylor Tucker, Seton: Won the WCAC 300 hurdles title and ran the second-fastest 300 hurdles time in the county this season (45.98).

Briana Young, Seton: Ran the second-fastest 200 and 300 hurdles times in the county this season.

Second Team

Boys: Taivon Jacobs and Jordan Coleman, Suitland; Jake Walker, Central; Jonathan Parrish, Fairmont Heights; L'Zerek Chapman and Joel Roberson, Laurel; Joshua Thorne and Antonio Washington, Potomac; Christian Harrison, Flowers; David Stone, McNamara; Niko Coaxum and Dale Johnson, Largo; Silas Ademola, Bladensburg; Charles Bollinger, Roosevelt; Kendall Harris, DeMatha. Girls: Melody Woody, Gwynn Park; Lexus Ramsey and Deborah Fajuyigbe, Bowie; Danielle Wright, Oxon Hill; Shakia Mercer and India Griffin, Suitland; Devonni Ferrar and Stephanie Nickerson, Largo; Diamond Griffith and Whitney Ikpeze, Bladensburg; Kemi Andeniji and Crystal Goddett, Flowers; Cristeen Anyanwu, Jazmyne Claggett and Carol Ngondi, Roosevelt.

An earlier version of this story incorrectly stated that Modesty Lorick of Frederick Douglass ran the county's fastest time in the girls' 300-meter hurdles in 45.74 seconds. Jordan DeLoach of Queen Anne School had the season's top time at 44.3 seconds.