All-Gazette Frederick girls indoor track, 2007 -- Gazette.Net


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


RECENTLY POSTED JOBS



FEATURED JOBS


Loading...


Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Leave a Comment
Print this Article
advertisement

Athlete of the Year

Emily Vannoy(Thomas Johnson)

Won the Monocacy Valley Athleitc League Chesapeake Conference, Frederick County, Class 4A-3A North Region and 4A-3A State titles in the shot put.

Coach of the Year

Becky Abrecht(Thomas Johnson)

Her team won the Frederick County Championships with only two first place finishers—Athlete of the Year Emily Vannoy and the 4X200 relay squad.

First team

Middletown 4X800 relay (Kristin Wilson, Emma Nichols, Megan Buckheit and Anna Clements)

Blazed to a Class 3A-2A State meet-record 9:48.79. Also won the Frederick Co. MVAL Piedmont and region titles.

Kate Paczynski (Liberty, high jump)

Won the Class 2A-1A state championship.

Kate Vezza (Urbana, Pole Vault)

Was the Frederick County champion with a personal best of 9-6.

Sarah Lueck (Urbana, Pole Vault)

Second in the 3A-2A State meet with an effort of 9-6.

Chowan Brightful (Linganore, High Jump)

Won Frederick County, MVAL Chesapeake and 3A-2A West Region titles.

Melissa Turowski (Linganore, 500)

Placed fourth in Class 3A-2A State meet, sixth best in the state overall.

Courtney Gray, (Tuscarora, Shot Put)

Captured the Frederick County and 3A-2A West Region championships.

Jasmine Ingram (Tuscarora)

Was first in the 3A-2A West Region 300.

Melissa Stansbury (Liberty, shot put)

Carroll County, MVAL Piedmont and 2A-1A West Region champ.

Ally Hemmie (Middletown, Pole Vault)

Cleared 9 feet, one of only a dozen in the state to accomplish the feat.

Lauren Zenner (Frederick, Pole Vault)

Piedmont Conference and Region title winner in the pole vault.

Honorable mention

High Hurdles — Brooke Beal (Thomas Johnson), Rachel Shapelow (Walkersville)

300 meters — Victoria Kennedy (Tuscarora), Brittney Caudle (Middletown)

500 meters — Becky Thompson (Thomas Johnson), Shamika Patton (Frederick)

800 meters — Kristin Wilson (Middletown), Liz Picckett (Liberty)

3,200 meters —Courtney Crouse (Linganore),

Pole Vault — Heather Gula (Linganore), Amanda Rankin (Linganore), Meghan Miller (Walkersville)

4x200 relay — Thomas Johnson, Linganore, Walkersville, Tuscarora, Middletown

4x400 relay — Linganore, Middletown, Thomas Johnson

4x800 relay — Thomas Johnson, Liberty

High jump — Maxann Keller (Thomas Johnson), Kate Paczynski (Liberty)

Shot put — Auriel Reeser (Century), Sontia Biggus (Frederick)